24 Haziran 2010 Perşembe

Bir kadının yaşamından 24 saat ve bir yüreğin ölümü...ACILARA TUTUNMAK...AHMET KAYA yorumuyla...

Gerçekten etkileyici bir anlatımla kaleme alınmış, iyi bir çevirmene rastlamış bu güzel eseri bir solukta okuduğumu ifade etmek isterim. Öyküdeki kişilik tahlilleri derin psikolojik çözümlemeler, canlı tasvirler öyle çarpıcı idi ki öykü severseniz mutlaka okuyun derim:)))
Tutku, yalnızlık, değerler üzerine bir şölen...Psikoloji ile edebiyatın mükemmel evliliğinin hala yaşayan meyvesi...Meraklısına... 

Stefan Zweig’ın psikolojiye ve Sigmund Freud’un öğretisine duyduğu ilgiyi yansıtan Bir Kadının Yaşamından 24 Saat ve Bir Yüreğin Ölümü adlı yapıtlarını bir araya getirdiğimiz bu kitap, yazarın öykü sanatındaki olağanüstü becerisini gözler önüne seriyor. İnsan ruhunun en karmaşık duygularından biri olan tutkuyu olanca canlılığıyla dile getiren öyküler bunlar. Bir Kadının Yaşamından 24 Saat, duygularının peşinden korkusuzca giden bir kadının apansız yön değiştiren yaşamını konu ediniyor. Bir Yüreğin Ölümü ise, ruh ikizini Lev Tolstoy’un unutulmaz kahramanı İvan İlyiç’te bulduğumuz yaşlı bir adamın ailesinden ve yaşamdan uzaklaşmasını öykülüyor.
Düşsel ve tarihsel karakterler üzerine yazdığı biyografilerinde olduğu kadar öykülerinde de karakterlerini kendine özgü derin, incelikli ruh çözümlemeleriyle betimleyen Zweig’ın bu kitapta buluşturduğumuz iki uzun öyküsü, edebiyat tarihinde Freud’un çözümlediği yapıtlar arasında yer alıyor.

Öyküden bir kısım okumak için buraya bakabilirsiniz...

AHMET KAYA... ACILARA TUTUNMAK...

Hiç yorum yok:

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin