3 Mart 2011 Perşembe

EKSİK...


blogspot visitor counter

Dün hastane sırasında beklerken güzel bir öykü okudum. Sevinç Çokum’un Al çiçeğin Moru adlı son öykü kitabından Buluşma isimli bir öyküydü. Aynı cami avlusundan aynı anda kaldırılan ve birbirini tanımayan biri kadın biri erkek mevtaların geçtikleri yeni alemde tanışıp konuşmaları, cenazaye katılanlar üzerinden hayatlarının muhasebelerini yapmaları ve pişmanlık paydasında buluşmalarını anlatan öykü oldukça etkileyiciydi. Hikaye dilinin zenginliği, yazarın Türkçe’sinin güzelliğini bir kez daha  ortaya koyuyor, bir ustanın kelimeleri arasında dolaştığınızı hatırlatıp keyifli bir okuma süreci sunuyordu.  
  "Hiç yanlış yapmadığını sanarak geride bırakılan doğrular kümbeti bir yaşanmışlık çıkını. Deşse neler çıkacaktı içinden, tıkanmış bir boru gibi... Çünkü doğruları öğretmişlerdi ve o, onların dediklerini tek tek kabullenmişti"-Buluşma aldı öyküden alıntıladığım bu cümledeki tespitler çok sarstı önce kalbimi sonra zihnimi.


“Tıkanmış boru gibi…” Neler biriktiriyoruz içimizde öyle değil mi? Sonra dilimizden dökülen, içim çok sıkılıyor oluyor. Söylediklerimizden, söylemediklerimizden, söyleyemediklerimizden… Ve bir noktaya geliyor ki insan artık hissizleşiyor. İyi şeyleri de fark edemiyor. Tıkanıklık açılmadan da bir rahatlık olmuyor.
Aslında kimse kimseyi anlamıyor, bunun için çaba göstermiyor, gösterse karşısındaki bunu fark etmiyor. Kimse kimseyi dinlemiyor, dinlese de hissedemiyor. Kimse kimseye yardım etmiyor, etse mutlaka karşılık bekliyor.
Herkes kendi yörüngesinde ilerleyen bir gezegen gibi, yalnız, başkaca bir dünyaya ait.
Seviyor, sevdiği kadar sevilmediğini görüyor. Bir başka kişi onun sevgisi ile inlerken o yanlış kapının önünde bekliyor. Kapı açılmıyor, açılmayacak biliyor, bu daha da çok yaralıyor.
Seveni, onun kendisini sevdiği gibi sevemiyor, bu seveni yıkıyor.
Herkes koca koca enkazlar olarak dolaşıyor. Ve bu enkazlardan bir şehir çıkmıyor. Yıkıntılarda yaşayanlar, gönlü mamur edememiş kişiyi daha da yaralıyor. Üzerindeki molozlardan silkinip yeniden inşa edemiyor kendini ve öylece yaşayıp gidiyor. Sonra bir gün dönülmez akşamın ufkuna geldiğinde onca pişmanlık kamburu sırtında bu dünyadan göçüyor.
Bir yanımız hep eksik kalıyor, tamamlanmamışlık hissi sarmalıyor. Tıkanan boru, artıkları tuttukça içinde hayat suyu akmıyor.  
 Giderek daha fazla canımız acıyor, kimsesizlikten.
En çok da kendimizden uzağa düştüğümüzden.
Aslında kimse kalbi alakaya değmiyor, batıp gidenleri, bir görüp bir kaybolanları hiçbir gönül sevmiyor.
Kimse kimseyi önemsemiyor, istisnaen önemseyen de aynı oranda önemsenmediğini gördükçe içine kapanıyor, bir tıkaç daha birikiyor boruda.   
“Kimsece önemsenmeyişimi sana şikayet ediyorum YaRabb!” diyor sonra halini aczine vesika yaparcasına. Dua… Var mı başka bir çıkar yol tıkanıklıkları açmaya, içindekileri aşmaya…
HANDAN GÜLER


3 yorum:

karakalem dedi ki...

dua... her kapıya uyacak ama vakti gelince kullanıma verilecek anahtar..haliyle o vakti nasıl beklediğimiz önemli.anlayışlı? meskun? sabırla? sabırsızca? ya da pervasızca .. içimizde sakladıklarımız bu bekleyişin sureti hakkında bir fikir sunabilir. Hayat iki cümleye sığmayacak kadar karmaşıkken, sadece iki cümle ile son yolculuğa uğurlanabilecek kadar da sade, basit ve kısa... İyi bilirdik... sahiden? ya kendimizi nasıl bilirdik? iyi, anlayışlı, kızgın, vurdumduymaz,asi, tevekkülden uzak, şükürsüz... Biz kendimizi bir bilebilsek zaten, geriden söylenen iki kelime tasdik olarak bir nişane kabulü olabilir. Ya bilmezsek tüm alem iyi bilse ne yazar!... iyi bilinmeyi değilde iyi yaşamayı, şiar edinmeliyiz.. ha iyi yaşamak nedir diye akla gelirse en iyi yaşayanın izine yüz sürmek bir rehber olabilir..ötesi? daha ötesi var mı?.... saygılarımla

songül dedi ki...

sevgili handan,bloğunuzla bugün tanıştım...M.Ulusoyun yazılarını ararken çıktınız karşıma,iyi de oldu..şu tıkanık boru hadisesi ne güzel geldi ...aradığım tamda buymuş...evet biriktirdiğimiz kalıntılar ,kimseye söylemediğimiz ,yuttuğumuzu zannettiğimi,ama boğazdan aşağı geçmemiş sabrettiğimizi zannettiğimiz....sonra oluşan birikim ve duru suyun bile geçemediği borular...tıkanıklığı açacak tek pompa ise TÖVBE VE GÖZPINARININ DURU SUYU GÖZYAŞI.....SEVGİLER SONGÜL

bahar gelsin-HANDAN GÜLER dedi ki...

merhaba songül hoşgeldin umarım uzun kalırsın:)

LinkWithin

Blog Widget by LinkWithin